Wednesday – 20 Nov 19

Trainer Mohd Sukri’s last start winner Kulim Wings continue to impress with a dashing workout at Selangor Turf Club this morning.
Taken out by a track rider, the five-year-old by Seidnazar did a trot and then galloped fluently over 600m in 40 seconds on a tight hold.
Last outing, Kulim Wings led from start to finish to beat Ace’s Wild to break the ice in the open maiden event at Penang in September this year.
Once again, Jockey Y Aify has been nominated to ride Kulim Wings and the combination looks hard to beat in Class 4 (B) event over 1100m in Race 8 on Saturday.

RACE 1: Good Warrior did a trot and then galloped smartly in 40 seconds on the bit.
RACE 2: Lim’s Greeting cantered and then was restrained to do pace work.
RACE 7: Kita Teamwork (App Zulfikri) did a trot and then sprinted fluently in 39.9 seconds.

S.Sivakumar trained I Am The Boss looking a picture of fitness in a workout at the track this morning. The five-year-old by Pour Moi taken out by Apprentice Zulfikri was given a trot and then reeled off a good turn of speed in the last 600m in 35.5 seconds on a tight bid. Last outing, I Am Boss put up a creditable performance when finished second to Desire Sky at this course early this month. Stepping up from that effort, I Am Boss will be partnered by Apprentice Zulfikri and the pair holds a good chance to win in the Malaysian Group 3 event – the Sports Toto Supreme Challenge Cup over 1400m in Race 6 on Sunday. Workouts by rest of the cup candidates. Last start winner Desire Boy was given two rounds trot. Director cantered and then galloped very strongly in the last 300m.

RACE 1: Aussie Eagle did a trot and then galloped keenly in 38.7 seconds.
Born A Fighter did a trot and strode out smartly in 38.4 seconds.
RACE 4: Nevertheless did a trot and did a hit out in 38.7 seconds.
RACE 11: Bukit Subang (Zulfikri) did a trot on the first lap and then sprinted fluently in 36.9 seconds.
Sandy’s Pride did a trot and then was restrained to do pace work.
The going was good. All workouts were done on the sand track.

CLASS 5 : (B) – 1400M RACE 1 Tues 19/11 Wed 20/11
PARISBAS BT LIM 2HT 2HT
TAKE A BOW L MOY 2T/38.9  
GOOD WARRIOR M SUKRI   t/40
ANAK WARRIOR S EDWARDS T/PW  
MUSANG KING SY LIM TC/38.2 HT
FLY HIGH SY LIM T/40.9  
STREET CHAMP C LECK BP  
PERFECT GIRL SY LIM TC/PW  
READY TO STRIKE R LINES C/G  
AEOLUS MP THWAITES HT  
EMPEROR WARRIOR WC LIM    
LADY LIBERTY MP THWAITES C/37.9  
BIG PARIS EA SY LIM    
CLASS 5 : (A) – 1400M RACE 2 Tues 19/11 Wed 20/11
HERO CHAMPION MW TEH    
SUNNY SY LIM HT HT
GORDON G R LINES C/43.3  
POWERFUL FIGHTER R LINES   2t
NOVA PHOENIX SY LIM T/39.9  
INDOMITABLE SPEED E BREUKELEN    
RICH AND SMART T ASOGAN    
M SEVEN WC LIM C/PW  
LIM’S GREETING BT LIM HT C/PW
WHAT L MOY   HT
SCORPION KING S ELLIS T/39.1  
SWIFT MP THWAITES T/36.2 HT
E SUPREME EA1 MP THWAITES C/38.8  
SMART MASTER EA2 SY LIM T/37  
CLASS 4 : (B) – 1400M RACE 3 Tues 19/11 Wed 20/11
DONT MIND IFIDO WC LIM BP  
ELITE GOLD BT LIM C/38  
JACKS SECRET S HAMILTON    
RAKAMA S DUNDERDALE C/G  
FIRST PASSTHEPOST K P HOY T/38.6  
SPARKLE LOT MP THWAITES C/42.6 HT
PEER GYNT HS LIM    
NOVA SPIRIT C LECK    
TARZAN L MOY T/PW  
DOUBLE RAINBOW E BREUKELEN    
RAINBOW FISH R LINES   2T/C
TOM YAM SY LIM   HT
ENCOSTA ZONE EA1 S EDWARDS T/PW  
PARAGON STAR EA2 SY LIM T/36.4  
CLASS 4 : (A) – 1400M RACE 4 Tues 19/11 Wed 20/11
SAHABA AB ABDULLAH T/38.2  
CREATE ABUNDANCE S DUNDERDALE C/G  
METALLOCENE C LECK    
INTROIT F MAYNARD   2HT
CONDADO S SIVA    
OVERLORD F MAYNARD   HT
BAADSHAH L MOY 2T/37.9  
D’GREAT SWIFT R LINES C/G 2T
MULTIBLUE TOSCA S COOK    
REBEL FURY S EDWARDS T/39.6  
LISTEN SY LIM BP HT
LIGHTNING KING WC LIM HT  
COLCHESTER EA C LECK    
OPEN MAIDEN :- 1200M RACE 5 Tues 19/11 Wed 20/11
ME NO MARSH MELLOW MW TEH T/38.5  
RUN THE DAY S EDWARDS    
NUMBER ONE SON AB ABDULLAH T/40.6  
UNSHADOWED GENERAL C LECK BP  
BEAUTIFUL ONE L MOY    
D’GREAT JOURNEY R LINES C/38.6 2T
BIG SUPER BT LIM C/37.9  
KING COBRA S ELLIS T/36.2  
NOVA HARBOUR C LECK BP  
MYSTICAL MARS HS LIM    
SASA LADY WC LIM   HT
LEOPARD ECLIPSE F MAYNARD   HT
DARCI SUPEREA1 E BREUKELEN    
WIRA SAKTIEA3 S DUNDERDALE    
HANDY BETEA4 R LINES   HT
CLASS 3 :- 1200M RACE 6 Tues 19/11 Wed 20/11
MR HANKS S ELLIS T/36.2  
SACRED TONIC F MAYNARD 2T/40.8 2HT
READY TO FORCE R LINES   2T/C
BAHAR AB ABDULLAH T/C  
GOLDEN TYCOON HS LIM    
TRINITY GRACE SY LIM HT HT
D’GREAT EFFORT C LECK    
FIRST PRECINCT S DUNDERDALE T/C 2T
TAFFETAS R LINES   2T
RACE FOR FAME AB ABDULLAH T/39.2  
TERMS OF REFERENCE S HAMILTON    
TILSWORTH FREDDIE C LECK HT  
SACRED SURFER EA1 F MAYNARD BP 2HT
PANCA DELIMA EA2 AB ABDULLAH    
SUN LION EA3 C LECK HT HT
CLASS 4 : (B) – 1100M RACE 7 Tues 19/11 Wed 20/11
HAYTHAM AB ABDULLAH T/36.7  
D’GREAT PRIDE BT LIM C/38  
KITA TEAMWORK S SIVA   T/39.9
SUPER LINE PS KUMARAN T/37.5  
READY TO ROLL R LINES HT  
FUNKADELIC S HAMILTON    
CERDAN S EDWARDS T/PW  
TWENTYSIXTWELVE SY LIM    
VOLANTE GENERAL C LECK 2HT  
AUDACIOUS SY LIM    
SUNTZU F MAYNARD   HT
HAPPY BABY T ASOGAN    
NEVERSAYNEVER L MOY 2T/37.4  
CASING ROYAL EA1 MP THWAITES C/36.2  
HAPPY BOX SIX EA2 R LINES HT  
MAIDANZ BEAUTY EA3 C LECK HT  
CLASS 4 : (B) – 1100M RACE 8 Tues 19/11 Wed 20/11
WOW L MOY T/39.5  
LADRONE PS KUMARAN T/PW  
CAPE LINCOLN T ASOGAN    
KULIM WINGS M SUKRI   T/40
LUCKY MASTER BT LIM C/36.1  
MR WOLFF L MOY 2T/38  
CHIKA CHAN C LECK T/G  
TAIL SPIN MP THWAITES C/37.9  
ASTRA F MAYNARD 2HT 2HT
CHAR SIEW MW TEH T/C  
D’GREAT SONG R LINES C/38.6 2T
JUNIOR SY LIM C/PW  
KHUDAWANDEA1 HS LIM    
SILVER POWER EA2 WC LIM T/C HT
SHANGHAI NIGHTS EA3 C LECK HT  
CLASS 4 : (B) – 1100M RACE 9 Tues 19/11 Wed 20/11
ALLIED POWER L MOY 2T/37.5  
SORBETA R LINES HT  
LUCKY SIXTYSIX CW ROBERT    
DAHEES AB ABDULLAH T/C  
BIG LIGHTNING SY LIM C/40  
BLACK MAMBA MP THWAITES C/43.8  
CHAR KWAY TEOW C LECK T/39.8  
FUSION POWER F MAYNARD   HT
GIGANTE DEL ANDRE S EDWARDS T/42.2  
ASTRO MAN SY LIM   2T/PW
TOTALITY WC LIM 2C  
SO THE THING PS KUMARAN HT 2HT
BIG BANK EA S COOK    
MURDOCH EA2 C LECK    
D’GREAT EMINENCE EA3 R LINES HT HT
CLASS 5 : (A) – 1100M RACE 10 Tues 19/11 Wed 20/11
OPTIMUS R LINES HT C/PW
THAI BAHT SY LIM    
ASIAN TIGER HS LIM    
KUTTNER S SIVA C/41.6  
D’GREAT ACE CW ROBERT    
SHARON’S STAR L MOY 2T/40.8  
BURGUNDY HEIGHTS S SIVA T.39.7  
MY GOODNESS C LECK BP  
RED RACKHAM MP THWAITES T/G  
ASHQAR AB ABDULLAH   T/37
MR O’REILLY F MAYNARD   HT
TALISMAN L MOY    
IMMORTAL LEGACY WC LIM BP  
CLASS 5 : (B) – 1100M RACE 11 Tues 19/11 Wed 20/11
D’GREAT STRIKE S DUNDERDALE T/C  
HERO KING F MAYNARD 2HT HT
ONCE A THIEF L MOY 2T/37.7  
CHERON WARRIOR T ASOGAN    
ELEGENT SY LIM BP HT
EAGLE SOAR R LINES HT 2C
FULL BET C LECK 2C  
GOOD VIBRATIONS R LINES    
NOVA EAGLE WC LIM   T/C
MIGHTY PHOENIX MP THWAITES   HT
D’GREAT ELEGANCE R LINES   2T
ENDURANCE S SIVA T/39.7  
WILL BE BETTER WC LIM HT  
Sunday – 24.11.19
CLASS 5 : (A) – 1400M RACE 1 Tues 19/11 Wed 20/11
AUSSIE EAGLE S SIVA 2C T/38.7
STREET OF LONDON L MOY 2T/38.3  
ELITE CONQUEROR BT LIM C/36.6  
MODRIC S HAMILTON    
SWEET LODGE MW TEH HT  
BORN A FIGHTER AB ABDULLAH   T/38.4
ORION R LINES C/38.5  
VICTORY CAT SY LIM HT HT
ABEBE SY LIM TC/PW  
ONE O NINE E BREUKELEN    
NORMAN MP THWAITES T/G  
GOLDEN CRAFTSMAN WC LIM T/C  
SECKILL EA1 BT LIM    
TRINITY DRAGON EA2 SY LIM    
CLASS 5 : (A) – 1600M RACE 2 Tues 19/11 Wed 20/11
BLUE EYED BOY MP THWAITES C/G HT
LIM’S KEYWAY BT LIM C/36.4  
JEFFREY S EDWARDS C/PW  
FORTYEIGHT QUEEN T ASOGAN    
COMMODORE LINCOLN AB ABDULLAH    
VERGLATICA C LECK BP  
BULLISH LUCK L MOY 2T/37.8  
BERLINETTA K P HOY T/38.6  
LUCKY VICTORY MW TEH    
NATURAL WATER HS LIM    
RAMZES SY LIM C/40.5  
MR MIURA WC LIM T/C C/PW
LIM’S MASTER EA2 BT LIM C/36.1  
FORTUNE SPIRIT EA3 MP THWAITES    
AGUERO EA4 T ASOGAN    
OPEN MAIDEN :- 1600M RACE 3 Tues 19/11 Wed 20/11
FIRST SUCCESS S DUNDERDALE T/C  
L’KEN BT LIM 2C  
ALL MY EYE MP THWAITES C/G  
YES BOSSY L MOY 2T/38.3  
EXCALIBUR EA S ELLIS    
GLOBAL ARMY M SUKRI C/G  
MOONSHINE MISTRESS S EDWARDS C/PW  
LIM’S FAIRLY BT LIM C/36.4  
MAPLE RISING K P HOY    
MONACO ACE F MAYNARD 2HT 2HT
SIEW YUK MW TEH HT T/C
BANGALORE C LECK BP  
WEATHER MAN EA C LECK    
RELIC WARRIOR EA2 MP THWAITES HT 2HT
ELITE KINGDOM EA3 BT LIM    
CLASS 4 : (B) – 1400M RACE 4 Tues 19/11 Wed 20/11
GOOD INTENTIONS L MOY 2T/PW  
BIG BUS BT LIM C/36.1  
CASH IS KING MP THWAITES    
D’GREAT WIN S DUNDERDALE 2C  
GLORIA MARIS SY LIM PW HT
GRASSWOOD STAR HS LIM    
NEVERTHELESS S SIVA   T/38.7
ROGER S EDWARDS T/PW  
MR MOSA R LINES HT 2C
HAPPY BUFFALO SY LIM T/38 HT
SMART WARRIOR C LECK    
CATCH ME GREAT WC LIM T/C T/C
NEW SENSATION EA1 L MOY 2T/43.9  
WILLIAM KING EA2 C LECK BP  
CLASS 4 : (A) – 1400M RACE 5 Tues 19/11 Wed 20/11
MAYBE L MOY 2T/38.3  
ARC CARA SY LIM TC/38.2  
MR HOPKINS S ELLIS T/39.1 HT
D’GREAT COMMAND F MAYNARD 2T/41.2 HT
SPADE OF ACE WC LIM TC/PW  
HIGH TENSILE SY LIM    
EASTER MATE K P HOY BP  
GABBAR AB ABDULLAH    
JERAM VILLAGE PS KUMARAN T/36.6  
LIM’S PERSHING S DUNDERDALE C/38.3  
MR PAULANDRE S EDWARDS T/PW  
MASTER JIANGMEN E BREUKELEN    
STAR STRIKE EA1 C LECK HT  
PREMIUM RUSH EA2 L MOY T2T/G  
SPORTS TOTO SUPREME CHALLENGE CUP
RACE 6  Tues 19/11 Wed 20/11
AFFLECK S ELLIS BP  
KERAUNO S HAMILTON    
READY TO ROCK R LINES BP  
SHOWBOY AB ABDULLAH T/34.1  
MR CROWE S ELLIS    
STICK SEEKER L MOY 2T/36.9  
L’APPRENTI SORCIER S EDWARDS T/PW  
DESIRE SKY R LINES C/41.3 2T
HIGH COUNCIL C LECK    
DIRECTOR BT LIM HT C/G
D’GREAT LIGHT F MAYNARD   HT
I AM THE BOSS S SIVA 2C T/35.5
SPLENDOR EA L MOY    
CLASS 3 :- 1200M RACE 7 Tues 19/11 Wed 20/11
METIER STAR R LINES C/37.9 2T
GOD HELPS ME R LINES C/PW 2T
TOM KING HS LIM    
THE DODGER F MAYNARD   HT
BACK TO THE TOWERS C LECK HT  
ELUSIVE EMPEROR S HAMILTON    
LIM’S EVOLUTION BT LIM    
MACARTHUR S SHANMUGAM    
SACRED GALAXY F MAYNARD 2HT 2HT
ALJAWHRA AB ABDULLAH T/38.5  
PREMIUM STARS C LECK    
PLACE YOUR BET L MOY    
MONSTER ENERGY EA1 AB ABDULLAH    
CONFLIGHT EA2 R LINES C/PW  
STAR INVINCIBLE EA3 C LECK    
CLASS 4 : (A) – 1100M RACE 8 Tues 19/11 Wed 20/11
LIMITLESS STOUT SY LIM T/38.4  
WINGED FOOT R LINES   2T/C
LARSON S DUNDERDALE T/C HT
CONFEAT F MAYNARD   2HT
SPEEDY DEMON MP THWAITES C/38.8 HT
RACER KING E BREUKELEN    
LA FAMILIA AB ABDULLAH   T/C
HAPPY DAYZ C LECK HT HT
MISE EN GARDE S EDWARDS T/PW  
SOON SEEKER L MOY 2T/38  
ORIENT EXPRESS HS LIM    
PALTROW MW TEH T/C  
RUSTY BROWN EA1 S DUNDERDALE C/37.9  
GASSUR EA2 AB ABDULLAH    
TRINITY SPIRIT EA3 SY LIM HT  
CLASS 4 : (A) – 1100M RACE 9 Tues 19/11 Wed 20/11
VAIN TYCOON C LECK    
MARTIN VJ PS KUMARAN BT  
MYSTIC MASTER BT LIM    
ORIENTAL SPIRIT S EDWARDS T/37.4  
THANK YOU BOSS L MOY T2T/39.9  
ASHHAB AB ABDULLAH    
PROVOCATEUR MP THWAITES    
SHADOW SPEED S DUNDERDALE C/37.7 2T
GYARADOS SY LIM    
BAKUTEH MW TEH T/C  
HARVEYWALLBANGER R LINES HT 2T/C
GOLDEN KINGDOM S SIVA 2C  
DRAGON HIGH EA1 MP THWAITES    
FIRST DANCE EA2 S DUNDERDALE 2C  
CHIPS EA3 C LECK    
CLASS 5 : (A) – 1100M RACE 10 Tues 19/11 Wed 20/11
GERMANIC CW ROBERT    
MR EPIC S SIVA c/36.3  
GOOD DEAL MW TEH T/C  
WAR LORD SY LIM C/PW  
ROCKET FIGHTER MP THWAITES C/G  
HYDRANT C LECK HT HT
PERFECT RUN R LINES 2C HT
TRUMPS UP L MOY 2T/PW  
JUST DUIT PS KUMARAN T/PW  
SGFIFTY WC LIM T/C  
D’GREAT EMPRESS F MAYNARD 2T/39.5 HT
AIR POWER R LINES C/41.3 2T
FRENCH VINTAGE EA C LECK HT HT
CLASS 5 : (A) – 1100M RACE 11 Tues 19/11 Wed 20/11
SMIDDY BYRNE L MOY 2T/42.6  
SAND BANK S DUNDERDALE T/C HT
CATAPULT R LINES 2C  
KING’S ORDER C LECK BT  
LAW BY LAW BT LIM 2HT 2HT
WINNING TANGO MW TEH    
SATELLITE GOLDEN WC LIM 2C  
BUKIT SUBANG S SIVA 2C T/36.9
SANDY’S PRIDE R LINES C/35 2T
IMMORTALITY SY LIM TC/PW  
D’GREAT SUPREME F MAYNARD 2T/39.5 HT
ZOLVED S SIVA   T/PW
MOON BABY EA C LECK